Premieringar 2017, Friidrottssektionen / Palkitsemiset 2017, Yleisurheilujaosto

Följande idrottare premierades vid friidrottssektionens årsavlutningsfest 18.11 vid Köukar skidstuga

Seuraavat urheilijat palkittiin yleisurheilujaoston vuoden 2017 päättäjäisjuhlassa 18.11 Köykärin hiihtomajalla

 

Årets idrottare

   

Filiph Johansson

(Rani Plast)

   

* H-22 200m_Hall, FM – SILVER

       

* H-22 400m_Hall, FM – SILVER

       

* H-22 400m, FM – SILVER

       

* H 400m, FM – 7:e plats

         

Ordförandepris

   

Nathalie Westman

(Gif 100 års jubileumspris )

 

* D Sjukamp, FM – 12:e plats

       

* D-19 Sjukamp, FM – 6:e plats

       

* D-19 Femkamp_Hall, FM – 7:e plats

         

Framtidslöfte

   

Väinö Venetjoki

(Oy Nystedt Ab)

   

* H-17 1500m_Hall, FM – 4:e plats

       

* H-17 1500m, FM – 5:e plats

       

* H-17 1500m, SFIM – GULD

       

* H-17 3000m, FM – 6:e plats

       

* H-17 800m, SFIM – BRONS

         

Årets kämpe

   

Jonas Härtull

(Guldsmed Niemi)

   

* H 1500m, SFIM – 5:e plats

       

* H 800m, SFIM – 7:e plats

       

* Personbästa i år på 400m, 800m, 1500m och 3000m

         

Intressepris

   

Jan Kaas

(Salong Siv)

   

* H-35 5000m, Veteran FM – GULD

       

* H 5000m, SFIM - SILVER

       

* H-35 Halvmarathon, Veteran EM – 13:e plats

         

Sponsorpris

   

Nico Dahlbacka

(Kuntokliniikka)

   

* H-19 3000m, FM – 5:e plats

       

* H 1500m, SFIM – 6:e plats

         

Kokkolan Sähkö ja Automaatio pris

Minna Hollanti

       

* D-17 Spjut, FM - 4:e plats

       

* D-17 Spjut, SFIM - GULD

         

Kamratpris

   

Maria Pelander

(Pineriets pris)

   

* Enormt fin insats som knatteledare

         

Taistelijan malja

   

Robert Hagström

(Håkkis pris)

   

* H 800m, SFIM – 4:e plats

       

* igen under 2 minuts gränsen på 800m

         

Pia Sundstedts pris

   

Pauli Ruostetsaari

       

* H-22 800m_Hall, FM – 7:e plats

       

* H-22 1500m_Hall, FM – 7:e plats

         
         

Friidrotts skolan

     
         

Intressepris ( Vandringspris )

 

Daniela Lindholm

Kämparpris ( Vandringspris )

 

Jimi Rousu

Ordförandepris ( Vandringspris )

Aron Hägglund

         

Intressepris

   

Sanni Finnilä

Intressepris

   

Kaius Tastula

Tränarpris

   

Elias Åkerlund

Tränarpris

   

Melida Hakala

Mascot (under 7 åringarnas grupp)

Melina Ollfat

Kristian