Premierade på GIF Höstmöte

 

IDROTTARE SOM PREMIERAS 2017

Höstmöte 18.11.2017

 

GIF:s bästa :                                 Laura Vainionpää
                                                      - Deltagit i VM och EM
                                                       - FM brons i tempo

Dampriset :                                   Minna Hollanti
                                                      - D-17 Spjut, FM - 4:de plats
                                                      - D-17 Spjut, SFIM - GULD

Ordförande priset :                   Tommi Martikainen
                                                     - FM guld, 4 km bana

GBK: s Intressepris :                  Nathalie Westman
                                                    - D Sjukamp, FM – 12:e plats
                                                    - D-19 Sjukamp, FM – 6:e plats
                                                    - D-19 Femkamp_Hall, FM – 7:de plats

Mona-Lisas minnespris            Filiph Johansson
                                                    - H-22 200m_Hall, FM – SILVER
                                                    - H-22 400m_Hall, FM – SILVER
                                                    - H-22 400m, FM – SILVER
                                                    - H 400m, FM – 7:de plats

Diamas pris :                                 Jarkko Niemi  
                                                     - Seger i poänglopp på bana

SFI - juniorpris :                           Väinö Venetjoki
                                                      - H-17 1500m_Hall, FM – 4:de plats
                                                      - H-17 1500m, FM – 5:e plats
                                                      - H-17 1500m, SFIM – GULD
                                                      - H-17 3000m, FM – 6:e plats
                                                      - H-17 800m, SFIM – BRONS

Årets nykomling :                         Jesse Uusiperhe
                                                       - Första året i elitklassen
                                                       - Vunnit landsvägscup

Föreningspriset :                          Petter Mattsson
                                                        - Två silver i FM i bana

Palkinto Keisaris Intressepris :              Jan Kaas
                                                          - H-35 5000m, Veteran FM – GULD
                                                          - H 5000m, SFIM – SILVER
                                                          - H-35 Halvmarathon, Veteran EM – 13:de plats

Fride Kronströms vandringspris:                       Joakim Björklind
                                                                                       - till föreningens bästa skidåkare

Jussi Björks pris :                        Andre' Haga   
                                                          - FM brons i terrängcykling

 

FÖRENINGSPRISER 2017

 

Fm-guld                                         Tommi Martikainen                  4 km Bana

Jarkko Niemi                                Poänglopp Bana

 

Fm-silver                                       Filiph Johansson                         H22 200 m och 400 m Hall
                                                                                                                    H22 400 m

 

Fm-brons                                      Jesse Uusiperhe                         4 km Bana Lagtävling

Rasmus Eriksson                         Tempo Lagtävling

Andre' Haga                                 XCE Eliminator

Laura Vainionpää                       Tempo

 

Mona-Lisas stipendium           Laura Vainionpää
Peter Lerbacka